Kupiec S.A.

22 września obchodzimy kolejny już dzień bez samochodu. Wiele organizacji będzie nas zachęcać do pozostawienia naszego auta w garażu i wyboru alternatywnych środków komunikacji. My proponujemy rower – nie tylko z powodu jego walorów ekologicznych oraz sprawności fizycznej, jaką możemy dzięki niemu zyskać, ale także (a może przede wszystkim) ze względu na technologie, jakie oferują nam producenci rowerów.

Dobry rower powinien być lekki, wytrzymały, odporny na korozję i komfortowy w użytkowaniu. Najlepiej też, aby jego zakup nie był kosmicznie drogi. Jaki zatem materiał będzie spełniać te oczekiwania?

Stal konstrukcyjna hi-ten jest tania, ale przy tym dość ciężka, a jej wytrzymałość pozostawia wiele do życzenia. W takim razie może lepiej postawić na aluminium? Jest zdecydowanie lżejsze i odporne na korozję, przy tym jednak także mało wytrzymałe, a komfort jazdy pozostawia wiele do życzenia. O niebo lepiej będzie, gdy do aluminium dodamy scandium – stopy, w których został on użyty, są zdecydowanie mocniejsze, a różnicę można zauważyć zwłaszcza w absorpcji drgań. Jeśli ten ostatni element jest dla nas ważny, warto rozważyć stal chromowo-molibdenową. Zapewnia ona komfortową jazdę, bo bardzo dobrze pochłania drgania, jest także bardziej wytrzymała niż aluminium. Trwałość wiąże się jednak także z wagą materiału.

Poszukując dalej roweru trwałego, wygodnego, odpornego, a przy tym lekkiego, trafimy na ramy z włókna węglowego. To coraz bardziej popularny rodzaj jednośladów, jednak ich cena może się okazać dość wygórowana. Oczywiście coraz łatwiej znaleźć tanie rowery z kompozytów, jednak może to oznaczać nieodpowiedni proces produkcji materiału, co znacząco wpłynie na jego walory.

Jeśli zaś cena nie gra roli, warto zainwestować w tytan. To zdecydowany faworyt odporności, lekkości i wytrzymałości. Taka rama będzie w zasadzie niezniszczalna, więc jeden rower może wystarczyć nam na całe życie. Jednak skomplikowana obróbka metalu sprawia, że koszty jego produkcji są wprost proporcjonalne do jego zalet. Cenę może obniżyć… drukarka 3D. Czy wkrótce będzie możliwe (i tańsze) wydrukowanie tytanowej ramy rowerowej? Prace już trwają, jednak jeszcze musimy poczekać, zanim tytanowe rowery zawładną ulicami naszych miast.