Kupiec S.A.

Sprzątanie świata – ta akcja od ponad 20 lat gości w naszym kraju, a już w dniach 16-18 września 2016 kolejny jej finał. Tym razem hasło przewodnie brzmi „Podaj dalej… drugie życie odpadów”. Ma ono zachęcać do recyklingu śmieci. I słusznie, bo w tonach odpadów, które codziennie wywożone są na wysypiska znajduje się wiele elementów, które można wykorzystać ponownie. Co więcej, może to być nie tylko lepsze dla naszej planety i środowiska, ale także dla naszych portfeli. Trzeba tu zwrócić uwagę zwłaszcza na metale, bo tych jest zaskakująco dużo w odpadkach lądujących w koszu. Oto kilka informacji o metalowych śmieciach, które warto zapamiętać:

– 220 mld puszek na napoje każdego roku produkowanych jest na naszym globie, a są one wykonane przede wszystkim z aluminium, które znakomicie nadaje się do powtórnego wykorzystania. Wystarczy je pociąć, przy pomocy wysokiej temperatury pozbyć się wszelkich lakierów, usunąć zanieczyszczenia i przetopić. Kiedy do puszek po napojach dodamy te z warzywami i konserwami, uzyskamy ogromne ilości tego jakże popularnego metalu. Recykling aluminium wymaga o wiele mniej energii, a więc i pieniędzy, niż uzyskanie go z boksytu, a zdecydowanie mniejsza ilość toksycznych odpadów sprawia, że to najlepszy sposób na produkcję materiału.

– Równie dużo złota, ile zgromadzone jest w bankowych sejfach, znajduje się… w elektronice. Szacuje się, że w 1 tonie starych komórek może być go ponad 300 g! Gdy dodamy do tego inne cenne kruszce, które możemy odzyskać z niesprawnych już telefonów (a jest to m.in. 3,5 kg srebra i 130 kg miedzi), widzimy, że gra warta jest świeczki, tym bardziej, że te metale znajdują się także w komputerach, tabletach, telewizorach itp.

– Miedź to przede wszystkim kable i rury. Co ciekawe, niemal połowa tego metalu wykorzystywanego na Starym Kontynencie, zwłaszcza w budownictwie, pochodzi z recyklingu. Jest to możliwe m.in. dzięki temu, że nie traci ona swych właściwości po kolejnych przetworzeniach i można ją wykorzystywać wielokrotnie, a oszczędność energii w porównaniu do pozyskania miedzi z rudy to nawet 80%!

– Metale z recyklingu mogą być nie tylko dochodowe, ale i modne. Znaną na całym świecie marką jest Art Clay, stworzony przez japońską firmę Aida Chemical Industries Co. Ltd. Jest to nic innego jak srebro odzyskane przede wszystkim ze zużytych materiałów światłoczułych. Po jego oczyszczeniu i sproszkowaniu, dodawana jest woda oraz organiczny środek wiążący. Taka masa jest niezwykle plastyczna, a przez to z powodzeniem wykorzystywana do produkcji biżuterii. Jej popularność rośnie, bo obróbka tej srebrnej plasteliny nie nastręcza wielkich trudności.

Korzyści płynące z recyklingu metali są ogromne i dlatego tak ważne jest, aby nie wyrzucać ich po prostu do kosza. Przekazywanie ich podmiotom zajmującym się odzyskiwaniem tych kruszców powinno stać się codziennością. Tak więc zwróćmy szczególną uwagę na te śmieci, nie tylko podczas akcji Sprzątanie świata.