Kupiec S.A.

Samochody, konstrukcje budowlane, statki, elementy mebli, opakowania, rury – długo można wymieniać przedmioty wykonane ze stali. Stop żelaza z węglem to wytrzymały i trwały materiał, którego właściwości pozwalają na wszechstronne jego użycie. Pamiętać jednak należy, że złoża surowców używanych do produkcji stali nie są odnawialne. I tu właśnie wkracza recykling.

Recykling to niezwykle popularny sposób pozyskiwania stali. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że stal „z odzysku” doskonale zachowuje swoje właściwości. Dlatego też w zasadzie w nieskończoność możemy przerabiać stalowe śmieci lub odpady produkcyjne, nie tracąc na jakości gotowego produktu. Nie mniej ważny jest tutaj wpływ recyklingu na środowisko: więcej przetworzonej stali to mniej śmieci. Oszczędzamy także energię (ok. 80%) i wodę (ok. 40%). Uzyskując stal ze złomu zmniejszamy też zanieczyszczenie powietrza oraz wód. Biorąc pod uwagę powyższe elementy nie dziwi także oszczędność pieniędzy: recykling stali jest po prostu tańszy od wytworzenia nowego materiału.

Aby recykling był jak najbardziej efektywny, warto zadbać, aby jednorazowo wykorzystać tylko jeden rodzaj stali. Dzięki temu surowiec będzie zawierał mniej zanieczyszczeń. Złom powinien być pozbawiony resztek produktów, które były przechowywane w stalowych opakowaniach. Należy też pozbyć się elementów plastikowych, papierowych, szklanych i innych. Dobrze jest oddzielić od stali elementy wykonane z aluminium. Oczywiście stalowe opakowania po farbach, chemikaliach, smarach, aerozolach  i innych szkodliwych substancjach do recyklingu się nie nadają.

Tych kilka prostych zasad warto zapamiętać i stosować na co dzień, w naszych domach i miejscach pracy, bo nie dotyczą one wyłącznie procesu produkcji stali w wyspecjalizowanych zakładach. Wprowadzenie ich w życie i stosowanie podczas domowej segregacji śmieci wpłynie korzystnie na nasze środowisko i nas samych.