Kupiec S.A.

Ogranicz, wykorzystaj ponownie, odzyskaj – ta prosta zasada 3R pokazuje, w jaki sposób każdy z nas może być eko. Wprowadzenie jej do naszego codziennego życia może w dużej mierze wpłynąć na poprawę sytuacji naszego globu.

Reduce

Unikaj kupowania zbędnych rzeczy. Zanim kupisz nowy czajnik zastanów się, czy nie lepiej naprawić ten stary. Zamiast kupować małe opakowania kawy, może lepiej kupić jedno w dużej puszce? W miejsce kilku garnków emaliowanych wybierz jeden z trwałą powłoką tytanową. Takie zabiegi pomogą zmniejszyć ilość śmieci, które wylądują na wysypisku.

Reuse

Zastanów się, których przedmiotów możesz jeszcze użyć, do czego mogą Ci się one przydać. I tak druciane wieszaki zanieś z powrotem do pralni, gdzie ponownie powieszą na nich ubrania. Wykorzystaj puszkę po herbacie jako pudełko na domowe ciasteczka, a z puszek po warzywach zrób pojemniki na kredki czy flamastry na biurko. Z drobnych elementów zepsutego zegarka zrób awangardową biżuterię. Resztki miedzianego druta przerób na świecznik lub stojak na kolczyki.

Recycle

Zadbaj o prawidłową segregację, która umożliwi odzyskanie i ponowne wykorzystanie surowców. Sprawdź, czy zużyte opakowania zostały całkowicie opróżnione, pozbądź się resztek, zdejmij papierową etykietę, usuń inne elementy. Nie wyrzucaj na śmietnik zużytych lub zepsutych urządzeń elektrycznych – zadbaj, aby trafiły one do specjalnych punktów zajmujących się utylizacją sprzętu.