Rosnąca z dnia na dzień liczba samochodów sprawia, że potrzebujemy coraz więcej opon. Im bardziej wytrzymałe, tym lepiej, jednak ta cecha staje się problemem zużytego ogumienia, ponieważ stanowi to duże obciążenie dla środowiska. Tym bardziej istotna staje się utylizacja starych opon. Gumową mieszankę wykorzystuje się m.in. do produkcji wycieraczek czy dywaników samochodowych, a także dodaje się ją do mieszanki asfaltowej. Wiele osób jednak nawet nie wie, że w oponie znajdują się stalowe druty. Do czego zatem można ich użyć?

To pytanie nie sprawia nam najmniejszych problemów: stal należy przetopić i ponownie wykorzystać do produkcji wyrobów najwyższej jakości, jak drut na kordy opon, wyroby kute i walcowane dla motoryzacji, energetyki, przemysłu wydobywczego itp. My postawiliśmy sobie pytanie: jak to robić, aby proces był jak najbardziej korzystny ekologicznie i ekonomicznie?

Aby uzyskać odpowiedź, siły połączyły trzy podmioty: Śląskie Towarzystwo Handlowe KUPIEC S.A., Instytut Metalurgii Żelaza oraz Politechnika Śląska, prowadzące projekt pod nazwą „Innowacyjna technologia przetwarzania drutu ze zużytych opon do postaci pełnowartościowego produktu w procesie metalurgicznym”. Wspólnie dążymy do opracowania technologii przerobu drutu opartej na jednostadialnym urządzeniu metalurgicznym do odwęglania kąpieli metalowej gazowym tlenem. Naszym celem jest stworzenie modułowej linii technologicznej dla przedsiębiorstwa branży metalowej, co umożliwi powtórne wykorzystanie złomu drutu kordu w produkcji dobrej jakości wyrobów stalowych.

Projekt jest współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Gekon – Generator Koncepcji Ekologicznych.